Kad je Rimsko Carstvo bilo na vrhuncu svoje moći...

Za vrijeme rimskog cara Trajana, neposredno prije njegove smrti 117. godine, Rimsko Carstvo bilo je na vrhuncu svoje imperijalne moći. Naime, upravo je u Trajanovo doba osvojena provincija Dacija na području današnje Rumunjske. Dapače, vlast Rimskog Carstva proširena je i na krajeve u Aziji, sve do Mezopotamije u današnjem Iraku, kao i na Armeniju te Sinajski poluotok. Znači, kao što vidite i na zemljopisnoj karti, Rimsko Carstvo se prostiralo od provincije Britanije do provincije Egipta. Obuhvaćalo je zemljopisnu površinu od preko 5 milijuna kvadratnih kilometara na kojem je živjelo preko 88 milijuna stanovnika!

Vaš je zadatak da okvirno zapamtite geografska područja kojim se prostiralo Rimsko Carstvo, znači od provincije Britanije do žitnice Carstva, provincije Egipta

Brončani prikaz cara Trajana

Priloženi dokumenti:
Rimsko Carstvo na vrhuncu.jpg

Pet savjeta rimskog cara Marka Aurelija

Mramorni prikaz cara Marka Aurelija

"Meditacije", jedan od najboljih tekstova o sreći i životu, nije napisao nikakav stručnjak samopomoći, duhovni vođa ili psiholog. Napisao ga je rimski car-filozof, Marko Aurelije. Bio je to car s gotovo neograničenom moći kontrole svijeta i okolnosti, no usprokos tome uvijek je upozoravao kako sreća i mir ne leže u materijalnom, vanjskom svijetu, već u našoj unutrašnjosti, u nama samima - čovjek je tvorac svoje sreće.

Njegove bismo savjete mogli sažeti ovako:

1. Tvoja sreća ovisi samo o tebi.

2. U svakom čovjeku postoji nešto dobro.

3. Istinski mir moramo pronaći u nama samima.

4. Život ti možda neće dati ono što želiš, ali će ti dati ono što trebaš.

5. Promatraj život kao "starog, vjernog prijatelja."

A što vi mislite? Razmislite...

cool